• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


MİTOLOJİ DANS VE MÜZİK
Mitolojik araştırmalar bugüne kadar mitoloji - din, mitoloji- felsefe, mitoloji-tarih, mitoloji – edebiyat, mitoloji-güzel sanatlar gibi bir dizi problem mitologların dikkat merkezinde olmuştur. Mitoloji – güzel sanatlar ilişkisi içerisinde dans ve müzikle mitolojinin bağlantısı da görülmektedir. Pek çok farklı kültürde dans ve müzikle ilgili tanrı, tanrıça veya kahramanın bulunduğu bilinmektedir. Dans tanrısı, müzik tanrısı gibi ifadeler dünya mitolojilerinde yer almaktadır. Bu çalışmada dünya mitolojileri temel kaynak kitaplardan incelenerek, dans ve müzikle ilgili kavramlar tespit edilecek ve bunlarla ilgili bilgiler verilecektir. Özellikle Yunan, Uzakdoğu, Hint mitolojisinde karşımıza çıkan kavramların yanında, mitoloji-din ilişkisi içerisinde dinlerin dans ve müziğe bakışı incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Mitoloji, Dans, Müzik, Tanrı, Tanrıça

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri