• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


ATASÖZLERİ VE DEYİMLERLE DEĞERLER EĞİTİMİ
Eğitimin nihai amacı, kişiyi zihinsel ve ahlaki olarak geliştirmek ve toplumda faydalı bir vatandaş olma becerisini kazandırmaktır. Manevi ve ahlaki değerler ana-baba, öğretmen ve yetişkinlerden kasıtlı veya örtük programlarla birçok farklı şekillerde öğrenilmektedir. Atasözleri ve deyimler kısa zamanda genellikle kalıcı mesajlarla vererek değerlerin öğretilmesinde etkili olmaktadır. Sınıf ve okullarda panolardaki yazılı olan atasözleri bilinçsizce hafızaya yerleşebilmektedir. Bu makalenin amacı, dürüstlük, sorumluluk, vatanseverlik, merhamet, saygı gibi değerlerin eğitiminde atasözlerinden nasıl yararlanılabileceğini tartışmaktır. Bu araştırmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 2020-21 öğretim yılında “Eğitimde Ahlak ve Etik” dersini alan ve çalışmaya katılmak için gönüllü olan öğrenciler katılmıştır. Öğrencilerden bir atasözü veya deyim belirlemelerini ve bunun ile ilgili bir kişinin deneyimlerini sınıfta arkadaşları ile paylaşmaları istenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yönteminden doküman analizi kullanılmıştır. Öğrenciler tarafından en fazla seçilen atasözlerinin İşbirliği, dürüstlük, ve çalışkanlık değerleri ile ilgili “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” ve “Yalancının evi yanmış kimse inanmamış” ,” işleyen demir pas tutmaz” olduğu görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Atasözleri, deyimler, değerler eğitimi, öğretmen adayları

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri