• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


SAİT FAİK ABASIYANIK’IN DÜLGER BALIĞININ ÖLÜMÜ, HARİTADA BİR NOKTA, SON KUŞLAR, ÖYLE BİR HİKÂYE ÖYKÜLERİNİN EKOELEŞTİREL İNCELEMESİ
Bu araştırma Sait Faik Abasıyanık’ın Dülger Balığının Ölümü, Haritada Bir Nokta, Son Kuşlar ve Öyle Bir Hikâye öykülerini ekoeleştiri kuramı ışığında incelemeyi amaçlar. Ekoeleştiri edebi eserlerde doğa ve insan ilişkilerinin nasıl temsil edildiğini anlamaya yarayan bir edebi eleştiri ekolüdür. Bu araştırmada ekoeleştiri kavramsal çerçeve olarak kullanılacaktır. Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerinde doğa önemli bir izlektir. Sait Faik’in hikâyelerinde insan, doğa ve hayvanların ilişkilerini saptayabilmek için doğa izleğinin en etkin olduğu dört eser incelenecektir. Giriş bölümünde bir edebi eleştiri ekolu olan ekoeleştiri tanıtılacaktır. İnceleme bölümünde adı geçen hikâyeler ekoeleştiri ışığında incelenecek ve eserlerde doğa, insan ve hayvan ilişkisi saptanacaktır. Sonuç bölümünde varılan sonuçlar sunulup Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerinde doğa, insan ve hayvanların yeri saptanmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Sait Faik Abasıyanık, Doğa, Ekoeleştiri, Kısa Hikâye

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri