• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KÖSTENCE KIRIM TATAR AĞZINDAKİ ÇATI EKLERİNİ SINIFLANDIRMA DENEMESİ
Çalışmamızın temelini oluşturan Romanya Köstence Ağızı coğrafya bakımından tamamen farklı bir bölgede varlığını sürdürse de belirgin ağız özellikleriyle Kırım Türkçesini temsil etmektedir. Kıpçak Türkçesine ait unsurlar içeren bu ağız Kırım Nogayları ile Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’deki Kırım Türkleri tarafından konuşulmaktadır. 1783’te Kırım’ın işgali sonucunda başlayan göç hareketleri Kırım Türklerinin bugünkü Romanya sınırlarında bulunan Dobruca bölgesine yerleşmelerine ve sonrasında da Köstence Ağzının oluşumuna neden olmuştur. Günümüzdeki dilcilikte Çatı eklerinin tanımı, fonksiyonları ve sınıflandırılması birbiriyle çelişen durumlar ve karışıklıklar yaratarak tartışmalı görüşlere yol açmaktadır. Dilciler tarafından çatı eklerinin yapım ekleriyle karıştırılarak çatı eklerinin fiilin çatısını değiştirmekle beraber fiilden fiil türediği ifade edilmektedir. Bu sorunun önlenmesi ve uygun bir sonuca bağlanabilmesi için hazırladığımız bu çalışmada Romanya bölgesinde konuşulan Köstence Kırım Türkçesi Ağzına ait derleme metinlerin tanıklığıyla çatı konusunu aydınlatmaya ve bu konu ile ilgili oluşabilecek sorunları tespit etmeye çalıştık. Söz konusu ekin üstlendiği işlevleri dikkate alınarak alt fonksiyonları belirlenecek ve tanıtılacaktır. İncelediğimiz eklerin konuşma sırasında geçirdiği ses hadiselerinden kaynaklanan bir takım alt şekilleri tespit edilerek çalışmaya dahil edilecektir.

Anahtar Kelimeler
ek, fonksiyon, çatı eki, yapım eki, Romanya Köstence Kırım Türkçesi Ağzı

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri