• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KIRGIZİSTAN VE KIRGIZLAR İLE İLGİLİ TÜRKÇE AKADEMİK ÇALIŞMALAR BİBLİYOGRAFYASI
Türkiye, son yıllarda gösterdiği ekonomik ve siyasi büyüme sayesinde Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlarda önemli ülke konumuna gelmiştir. Bu bölgelerde lider ülke olmaya aday olan Türkiye, Orta Asya’nın merkezinde yer alan Kırgızistan ile her türlü ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerini yoğunlaştırmış durumdadır. Kırgızistan ve Türkiye arasında her alanda gelişen bu ilişkilerin daha sağlıklı ve uzun soluklu olması, Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin artması için Kırgızistan ve Kırgızlar hakkında daha fazla akademik araştırmalara ihtiyaç vardır. Nitekim bu durum son yıllarda akademik çalışmaların sayısının artmasına vesile olmuştur. Konumuzla ilgili 2003 ve 2009 yıllarında hazırlanan, 1910-2009 yılları kapsayan iki tane Türkçe bibliyografyayı tamamlayıcı nitelik taşıyan bu çalışmamızda hem 2009-2012 yıllar arasında yayımlanmış olan Türkçe akademik çalışmalara hem de önceki bibliyografyalarında yer almamış, dikkatlerden kaçmış olan yayımlara yer verilecektir. Çalışmalar, sıra numarası, yazar adı ve makale adı, yayım yılı olmak üzere ayrı ayrı sütünler halinde belirtilerek bir tablo halinde verilmiştir. Türkoloji alanında ve özellikle Kırgızlar ve Kırgızistan konusunda çalışan bilim adamlarına yararlı bir kaynak olacak ümidiyle dikkatlerinize sunuyoruz.

Anahtar Kelimeler
Kırgızlar, Kırgızistan, Türkçe bibliyografya, Türkoloji, Türk dili

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri