• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


16. YÜZYIL DİVANLARINDA MUTFAK EŞYALARI
16. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun zirveye çıktığı bir dönem olmuştur. Siyasi alanda olduğu gibi klasik Türk edebiyatı da bu dönemde zirveye ulaşmış, önemli ve kalemi kuvvetli birçok şair yetiştirmiştir. Bunlardan Bâkî, Edirneli Nazmî, Emrî, Fuzûlî, Hayâlî, Nev‘î, Taşlıcalı Yahyâ ve Zâtî'nin divanları ile Figânî'nin divançesi taranarak hazırlanan bu çalışmada, 16. Yüzyıl Osmanlı mutfağında kullanılan mutfak eşyaları tespit edilmiştir. Bu mutfak eşyaları, hem içecek kapları hem yiyecek kapları hem de yemeğin hazırlanma safhası ve yenmesi sırasında kullanılan araçlardır. Mutfak eşyaları, başlıklar hâlinde tasnif edilerek divanlarda geçtiği beyitler, şiir ve beyit numaraları ile birlikte belirtilmiş; eşyalar, önce tanımları ve özellikleri ile anlatılmış ardından örnek beyitlerdeki anlam açıklanarak divan şiirindeki kullanımı ve şairlerin bunlarla ilgili tasavvurları verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Divan şiiri, mutfak eşyaları, mutfak, mutfak kültürü, 16. yüzyıl.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri