• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


GÖÇER (NOMAD) TOPLUMLARDA KADINLARIN MÜLKİYET HAKLARI JUNKU MİYAWAKİ OKADA
Junko Miyawaki Okada'nın Uluslararası Altayistik Konferansı'nda sunduğu bildiri nomad toplumlarda kadının yeri üzerine oldukça önemli bilgileri gün ışığına çıkarmıştır. Bildiri metniyle Metni Moğol imparatorluğunun kurulmasından sonraki dönemde iktidar mücadelesinde ve mirasın paylaşılmasında kadınların ve kadınların evlenmeden önceki soylarının ne oranda etkili olduğunu tarihi kaynaklarla açıklamaya çalışılmıştır. Evlilik iktidarı ele geçirmek için önemli bir araç olarak kullanılmıştır. Bazı toplumlarda kadın hayatın her alanında söz hakkına sahiptir. Bu toplumlarda erkeğin kadına danışmadan karar verme hakkı sadece savaş dönemlerindedir. Bildiride dikkat çeken bir diğer unsur da yeni evli çiftin bütün ihtiyaçlarının kadının ailesi tarafından karşılanmasıdır Cengiz Han'ın ve Kubilay Han'ın annelerinin yönetimdeki etkinliği de örneklendirilmiştir. Bildirinin en önemli özelliği farklı kaynaklardan derlenmiş kadınların mülkiyet ve söz hakkına dair bilgileri bir arada vermesidir.

Anahtar Kelimeler
nomadlar, kadının mülkiyet hakkı, evlilik

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri