• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


SOVYET REJİMİNİN II. DÜNYA SAVAŞI DÖNEMİ KIRGIZ EDEBİYATINA VE ÖSKÖN DANİKEYEV’İN HİKÂYELERİNE ETKİSİ
Hayatın içinden bir olayı aramak yerine, güzel bir düşünceyi aramak gerekir. Eğer güzel bir düşünce bulunursa, arkasından bir olayı getireceği bellidir. Öskön Danikeyev, hayatı doğru anlayan ve kalbiyle seven, onun en önemli anlamını net olarak ve dengeye koyarak bakabilen, hayatın doğasını bilen ve eserlerine yansıtan yazardır. Öskön Danikeyev, nesneleşen dünyada kendi oluşunu gerçekleştirmiş, geçmişi şimdileştirerek milletin sesine kulak vermiş, milli bilinci uyanık tutmaya çalışmıştır. Danikeyev, aydın bir bilinçle kendi değerlerinden uzaklaşan halka, anavatana olan sevgi ve milliyetçilik duygusunu katmıştır. 1941-1945’te Nazi Almanya’sı ile müttefikler ve Sovyetler Birliği arasındaki savaş Rusya’da ve Kırgızistan dâhil Eski Sovyetler Birliği’ne dâhil ülkelerde Büyük Vatan Savaşı olarak adlandırılmaktadır. Savaş döneminde yazar, şair, ressam ve oyuncular genellikle savaşla ilgili konulara odaklandılar. Kırgız yazarları da eserlerinde cephe ve cephe gerisindeki olayları yansıttılar. Savaştan sonraki on yıllık süreçte SSCB’deki değişim ve gerek idari gerekse refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte eğitimde bilimde ve kültürde çok önemli başarılar elde edildi. Bu gelişme Kırgız kültüründe de önemli gelişmelere sahne oldu. Bu çalışmada, Sovyet rejiminin Kırgız Edebiyatına ve Öskön Danikeyev’in öykülerine etkisi incelenmeye çalışılmıştır

Anahtar Kelimeler
Sovyet Rejimi, Kırgız Edebiyatı, Öskön Danikeyev, Hikâyeler

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri