• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

DEDE KORKUT’UN GÜNBED YAZMASINDA BİR CÜMLENİN SÖYLEYENİ / BİR ATLAMA SORUNU ÜZERİNE
(ON THE SAYING OF A SENTENCE / THE PROBLEM OF JUMPING IN DEDE KORKUT’S GÜNBED MANUSCRIPT )

Yazar : Sadettin Özçelik    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 9
Sayı : 27
Sayfa : 21-26


Özet
Öz Dede Korkut yazmalarının sayısı Ankara (2017) ve Günbed (2019) yazmalarının bulunması ile dörde çıkmıştır. Ankara yazması sondan eksik, Günbed yazması ise baştan eksik nüshalardır. Böyle olmasına rağmen Dede Korkut üzerinde yapılacak araştırmalar için bu yeni yazmaların dikkate alınması gerektiği açıktır. Günbed yazması, müstakil bir Oğuzname olması, Kazan Bey’in biyografisi olma özelliği taşımasından dolayı diğer üç yazmadan farklı ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Yazıcının Günbed yazmasında birtakım atlama yanlışları yapmış olduğu dikkat çekmektedir. İşte bu makalede, yapılmış olan metin yayınlarında şimdiye kadar üzerinde durulmamış olan bir atlama örneği üzerinde durulmakta ve bir tamir teklifi yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Dede Korkut yazmaları, Günbed yazması, atlama örnekleri ve bir tamir teklifi.

Abstract
The number of Dede Korkut manuscripts increased to four with the discovery of Ankara (2017) and Günbed (2019) manuscripts. The Ankara manuscript is missing from the end, and the Günbed manuscript is incomplete from the beginning. Despite this, it is clear that these new manuscripts should be taken into account for research on Dede Korkut. The Günbed manuscript has a different and privileged place than the other three manuscripts, as it is a separate Oğuzname and is the biography of Kazan Bey. It is noteworthy that the writer made some skipping mistakes in the Günbed manuscript. Here in this article, an example of an omission that has not been addressed in the text publications has been focused on and a repair proposal is made.

Keywords
Dede Korkut manuscripts, Günbed manuscript, jump samples and a repair quote.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri