• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ÇADIRKAYA KASABASINDA ÖLÜM İLE İLGİLİ İNANIŞ VE UYGULAMALAR
(BELIEFS AND PRACTIES REGARDING DEATH IN ÇADIRKAYA TOWN )

Yazar : Kürşat Kartal    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 10
Sayı : 30
Sayfa : 263-274


Özet
İnsanoğlunun yaşamının nihayete ereceği noktaya ölüm denir. Geçiş dönemleri olarak adlandırılan dönemlerin son evresi olan ölüm etrafında, pek çok inanç ve uygulama meydana gelmiştir. Bu uygulamalara kaynaklık eden en önemli unsur ise dindir. Çalışmamıza konu olan Çadırkaya kasabasında farklı etnik ve inanç grubuna ait bireyler mevcuttur. Bu farklı etnik ve inanç grubu mensubu bireylerin yıllar içerisinde harmanlanmış kültürel değerleri ölüm konusunda da kendisini göstermiştir. Bu makalede Çadırkaya kasabası ve çevresinin ölüm ve sonrası gelenek ve göreneklerinin, uygulama ve ritüellerinin tespiti ve kültürel unsurların değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu uygulamaların Türk kültür ve inanç sistemi ile benzerlikleri üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Çadırkaya kasabası, ölüm ritüelleri, ölüm öncesi ve sonrası uygulamalar.

Abstract
The point at which human life ends is called death. Many beliefs and practices have emerged around death, which is the last stage of transitional periods in human life. The most important source of these practices is religion. There are individuals belonging to different ethnic and belief groups in the town of Çadırkaya, which is the subject of our study. The cultural values of individuals belonging to these different ethnic and belief groups, blended over the years, have also shown themselves in the subject of death. In this article, the determination of the traditions and customs, practices and rituals of the town of Çadırkaya and its surroundings after death and the evaluation of cultural elements were made. The similarities of these practices with the pre-Islamic Turkish culture and belief system are emphasized

Keywords
Çadırkaya town, death rituals, pre-death and post-death practices

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri