• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ÜNLEM ÜZERİNE
(ON INTERJECTION )

Yazar : Prof. Dr. Turgut Baydar    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 7
Sayfa : 127-151


Özet
Türk dili üzerine derinlemesine yapılan her çalışma, dilin başka bir zengin tarafını ortaya çıkarmakta, bir bilinmezine daha ışık tutmaktadır. Ünlemler duygu ve düşünceleri en kısa ve en etkili şekilde ifade edebilen yapılardır. Ünlemler ayrıca Türkçenin en az işlenen konularından da biridir. Ünlemler Türkçe gramerlerde öncelerde edat ana başlığı altında incelenirken, son yıllarda yapılan çalışmalarda (tamamında değil) bağımsız bir kelime türü olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu da Türkçe gramerlerde ünlemlere çok yer verilmediğinin en somut göstergelerinden biridir. Eldeki yazıda ünlemler tüm yönleri ile ele alınacak ve ulaşılan sonuçlar dikkatlere sunulacaktır.

Anahtar Kelimeler
kelime türleri, ünlem, terim, tanım, tasnif

Abstract
Each in-depth studies on Turkish language, the language of the rich to reveal another side holds more light on a mystery. Interjections feelings and thoughts are made the shortest and most effective way of expression. Interjections is also one of the topics in the least processed of Turkish. Interjection when examining under the main title of prepositions in Turkish grammar ago, in studies in recent years (not all) have begun to be treated as an independent kind words. This is one of the most concrete indication of whether or not given much to the ınterjection in Turkish grammar. The present article will be dealt with all aspects of interjection and the results will be presented attention.

Keywords
types of words, interjection, terms, definitions, classification

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri