• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

16. YÜZYIL DİVANLARINDA MUTFAK EŞYALARI
(THE KITCHEN UTENSILS IN COLLECTED POEMS IN 16TH CENTURY )

Yazar : Gizem Saral    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 8
Sayfa : 44-65


Özet
16. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun zirveye çıktığı bir dönem olmuştur. Siyasi alanda olduğu gibi klasik Türk edebiyatı da bu dönemde zirveye ulaşmış, önemli ve kalemi kuvvetli birçok şair yetiştirmiştir. Bunlardan Bâkî, Edirneli Nazmî, Emrî, Fuzûlî, Hayâlî, Nev‘î, Taşlıcalı Yahyâ ve Zâtî'nin divanları ile Figânî'nin divançesi taranarak hazırlanan bu çalışmada, 16. Yüzyıl Osmanlı mutfağında kullanılan mutfak eşyaları tespit edilmiştir. Bu mutfak eşyaları, hem içecek kapları hem yiyecek kapları hem de yemeğin hazırlanma safhası ve yenmesi sırasında kullanılan araçlardır. Mutfak eşyaları, başlıklar hâlinde tasnif edilerek divanlarda geçtiği beyitler, şiir ve beyit numaraları ile birlikte belirtilmiş; eşyalar, önce tanımları ve özellikleri ile anlatılmış ardından örnek beyitlerdeki anlam açıklanarak divan şiirindeki kullanımı ve şairlerin bunlarla ilgili tasavvurları verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Divan şiiri, mutfak eşyaları, mutfak, mutfak kültürü, 16. yüzyıl.

Abstract
The 16th century is the era when the Ottoman Empire peaked. Both the political sphere and Classical Turkish Literature reached the highest level and brought up many significant poems who wrote well. By going over the collected poems of poets such as Baki, Edirneli Nazmi, Emri, Fuzuli, Hayali, Nev’i, Taşlıcalı Yahya and Zati and incomplete collected poems (divançe) of Figani, this study consists of the determination of cuisine elements in 16th century used in the ottoman. These kitchen utensils were used as beverage containers and food containers and used for the preparation of food and during the meal. Kitchen utensils were classified in titles and the couplets, where these kitchen utensils were stated, poem and couplet numbers were given; the utensils were first described with their descriptions and features then the meaning in the sample couplets were described and its usage in ottoman poem and thoughts of poems about them were stated.

Keywords
Ottoman poem, kitchen utensils, cuisine, cuisine culture, 16th century.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri