• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KIRGIZİSTAN VE KIRGIZLAR İLE İLGİLİ TÜRKÇE AKADEMİK ÇALIŞMALAR BİBLİYOGRAFYASI
(ACADEMIC STUDIES BIBLIOGRAPHY IN TURKISH LANGUAGE ABOUT KYRGYZSTAN AND KYRGYZS )

Yazar : Doç. Dr. Caştegin Turgunbayer    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 1
Sayfa : 28-52


Özet
Türkiye, son yıllarda gösterdiği ekonomik ve siyasi büyüme sayesinde Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlarda önemli ülke konumuna gelmiştir. Bu bölgelerde lider ülke olmaya aday olan Türkiye, Orta Asya’nın merkezinde yer alan Kırgızistan ile her türlü ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerini yoğunlaştırmış durumdadır. Kırgızistan ve Türkiye arasında her alanda gelişen bu ilişkilerin daha sağlıklı ve uzun soluklu olması, Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin artması için Kırgızistan ve Kırgızlar hakkında daha fazla akademik araştırmalara ihtiyaç vardır. Nitekim bu durum son yıllarda akademik çalışmaların sayısının artmasına vesile olmuştur. Konumuzla ilgili 2003 ve 2009 yıllarında hazırlanan, 1910-2009 yılları kapsayan iki tane Türkçe bibliyografyayı tamamlayıcı nitelik taşıyan bu çalışmamızda hem 2009-2012 yıllar arasında yayımlanmış olan Türkçe akademik çalışmalara hem de önceki bibliyografyalarında yer almamış, dikkatlerden kaçmış olan yayımlara yer verilecektir. Çalışmalar, sıra numarası, yazar adı ve makale adı, yayım yılı olmak üzere ayrı ayrı sütünler halinde belirtilerek bir tablo halinde verilmiştir. Türkoloji alanında ve özellikle Kırgızlar ve Kırgızistan konusunda çalışan bilim adamlarına yararlı bir kaynak olacak ümidiyle dikkatlerinize sunuyoruz.

Anahtar Kelimeler
Kırgızlar, Kırgızistan, Türkçe bibliyografya, Türkoloji, Türk dili

Abstract
Thanks to its economic and political growth in Turkey have recently turned to one of the important state in Central Asia, Middle East and Balkans. Turkey is a candidate for becoming to leader state in this region, it have raised level of all kind of the economic, cultural and politic relationships with Kyrgyzstan which is situated in centre of Central Asia. In order to the relationships developed between Kyrgyzstan and Turkey in all fields, was healthier and longer, for reinforcing activity of Turkey in region is need more academic researching about Kyrgyzstan and Kyrgyz. As a result of this situation lately has caused to the growth of the amount of scientific researches. In this study, being addition to the two Turkish bibliography on this subject which were prepared in 2003 and 2009 and covered the period of years 1910 to 2009 will be provided scientific papers in Turkish, which were published between 2009 and 2012, as well as will be provided the works that have not been provided in the previous bibliographies and have been left out of sight. Studies are given in the form of a table with numbers, author's name, title of work and year of publication. We offer our study to your attention with the hope that it will useful source for researchers in the field of Turcology and especially in the field of Kyrgystan and the Kyrgyzs.

Keywords
Kyrgyz, Kyrgyzstan, Turkish bibliography, Turcology, Turkish language

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri